IP Kullanıcı Rehberi Kullanımı

IP Kullanıcı Rehberi Kullanımı

IP Kullanıcı Rehberi ile IP ve Kullanıcı adlarını eşleştirerek, FortiLogger içerisinde IP-Kullanıcı adı çözümlemesi yapabilirsiniz. IP kullanıcı rehber çözümlemesi için 4 farklı yöntemi birlikte veya tek olarak kullanabilirsiniz.

1. (Local Column) Elle tanımlanmış kullanıcı rehberi ve FortiGate konfigürasyon dosyasında bulunan IP-Adres listesi

2. (Srcname) FortiGate "Device Detection" ile elde edilmiş kullanıcı/cihaz isimleri

3. (Unauthuser) FortiGate ile entegre edilmiş "FortiClient" üzerinden alınmış kullanıcı listesi

Bu listelerde IP – Kullanıcı adı çözümlemede öncelik sırasını sürükle bırak yöntemi ile isteğe göre ayarlabilirsiniz. Elle tanımlanan (Local Column) liste dışında "Device Detection", "Active Dİrectory" ve "FortiClient" entegrasyonu ile sağlanan IP-Kullanıcı Rehberi otomatik olarak çekilmektedir. Rehbere elle kayıt tanımlama veya FortiGate konfigürasyon dosyasından IP-Adres listesi aktarma işlemi için aşağıdaki adımları uygulayınız:

Rehberin Düzenlenmesi
1
Ayarlar > IP Kullanıcı Rehberi sayfasında sol bölümde bulunan IP Kullanıcı Ekle/Düzenle menüsünde gerekli alanları doldurarak "Rehbere Ekle" işlemini yapabilirsiniz. Sağ tarafta bulunan tabloda eklenmiş kayıtlar gösterilecektir. "Düzenle" veya "Sil" butonuna tıklayarak kayıt üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.
Fortıgate'den IP-Adres listesini içe aktarma
2
FortiGate konfigürasyon dosyasından IP-Adres listesini içe aktabilmek için lütfen öncelikle FortiGate API bağlantısını yapınız. Daha sonra "FortiGate'den içe aktar" menüsünde ilgili cihazı seçip "Aktarmayı Başlat" butonuna tıklayınız.