IP Kullanıcı Rehberi Kullanımı

IP Kullanıcı Rehberi Kullanımı

IP Kullanıcı Rehberi ile IP ve Kullanıcı adlarını eşleştirerek, FortiLogger içerisinde IP-Kullanıcı adı çözümlemesi yapabilirsiniz. IP kullanıcı rehberi 3 farklı kaynaktan bilgi almaktadır.

1. Elle tanımlanmış kullanıcı rehberi ve FortiGate konfigürasyon dosyasında bulunan IP-Adres listesi

2. FortiGate "Device Detection" ile elde edilmiş kullanıcı/cihaz isimleri

3. FortiGate ile entegre edilmiş "Active Directory" kullanıcı listesi

Bu listelerde IP – Kullanıcı adı çözümlemede öncelik sırası 3 > 2 > 1 şeklindedir. "Device Detection" ve "Active Dİrectory" entegrasyonu ile sağlanan IP-Kullanıcı Rehberi otomatik olarak çekilmektedir. Rehbere elle kayıt tanımlama veya FortiGate konfigürasyon dosyasından IP-Adres listesi aktarma işlemi için aşağıdaki adımları uygulayınız:

Rehberin Düzenlenmesi
1
Ayarlar > IP Kullanıcı Rehberi sayfasında sol bölümde bulunan IP Kullanıcı Ekle/Düzenle menüsünde gerekli alanları doldurarak "Rehbere Ekle" işlemini yapabilirsiniz. Sağ tarafda bulunan tabloda eklenmiş kayıtlar gösterilecektir. "Düzenle" veya "Sil" butonuna tıklayarak kayıt üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.
Fortıgate'den IP-Adres listesini içe aktarma
2
FortiGate konfigürasyon dosyasından IP-Adres listesini içe aktabilmek için lütfen öncelikle FortiGate API bağlantısını yapınız. Daha sonra "FortiGate'den içe aktar" menüsünde ilgili cihazı seçip "Aktarmayı Başlat" butonuna tıklayınız.