Veritabanı Yedekleme

 

1 - Uygulamadan Çıkış

Yedekleme işlemine başlamadan önce uygulamadan çıkış yapmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

2 - Yedekleme Öncesi Durdurulması Gereken Servisler

Veritabanı klasörü yedekleme işlemine başlamadan önce aşağıdaki servislerin tamamını durdurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde veritabanı yedekleme işlemi sırasında hata alınabilir ve başarılı bir yedekleme yapılayamayabilir.

  • FortiLogger DB
  • FortiLogger Listener
  • FortiLogger OLAP
  • FortiLogger Service

3 - Veritabanı Klasörü Dosya Konumu Öğrenme

Veritabanı klasörü varsayılan olarak C:\fortilogger dizinine kurulmaktadır. Eğer kurulum sırasında değiştirmediyseniz C:\fortilogger klasörünü kopyalamanız yeterlidir. Kurulum sırasında veritabanı klasörünü değiştirdiniz fakat dosya konumunu hatırlamıyorsanız C:\Program Files\Common Files\Fortilogger klasörü altında fortilogger dosyasını açarak DATADIR başlığı altında veritabanı dosya konumunuzu öğrenebilirsiniz.

4 - Veritabanı Klasörünü Kopyalama

Servisleri durdurduktan sonra veritabanı klasörünü önceden hazırladığınız başka bir konuma kopyalama yapabilirsiniz. Kopyalama işlemi başarılı olarak tamamlandığında veritabanı yedekleme işleminiz bitti demektir.

Not : Veritabanı yedekleme işlemi sonrasında, durdurduğunuz servislerin tamamını yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Not : FortiLogger versiyon yükseltme işlemi yapacaksanız durdurduğunuz servisleri yeniden başlatmanıza gerek yoktur. Kurulum tamamlandığında servisler otomatik olarak başlatılacaktır.


Veritabanı Yedekleme Versiyon Yükseltme