5651 Log İmzalama ve Yedekleme İşlemleri 

 

FortiLogger kurulumu yapıldıktan sonra 5651 sayılı kanun kapsamında Log İmzalama ve Yedekleme özelliğini aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz:

Not: FortiLogger 5651 imzalama servisini aktif hale getirmeden önce lütfen Fortigate cihazınızı FortiLogger yazılımına eklediğinizden emin olunuz. Cihaz ekleme işlemi için Cihaz ekleme dokümanına gözatınız.

Not: FortiLogger 5651 imzalama servisinin eksiksiz olarak aktif hale gelebilmesi için FortiGate IP-MAC eşleştirme tablosu gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için lütfen öncelikle FortiGate API bağlantısı dökümanına gözatınız.

Not:
İmzalama işlemleri için internet bağlantısı gerekmektedir.
Öneri
Log yedekleme/İmzalama işlemleri ve log kaydı esnasında herhangi bir sorun meydana geldiğinde tarafınıza uyarı maillerinin düşebilmesi için mail uyarı sistemini devreye almanız önerilmektedir.

Yedekleme Konumunu Belirleme

Araçlar > Log Yedekle/İmzala sayfasını açınız. Daha sonra sayfanın sol bölümünden cihazınızı seçiniz.

1 - Yedekleme Hedefinin FTP Olarak Belirlenmesi

Yedekleme için hedef seçin menüsüne tıkladıktan sonra FTP bilgilerinizi aşağıdaki gibi giriniz. Denetle butonuna basıp FTP'ye bağlantının başarılı olduğunu tespit ettikten sonra Kaydet/Seç butonuna basalım. Son olarak Yedekleme Hizmetini Başlat butonuna basarak işlemleri tamamlayınız.

2 - Yedekleme Hedefinin Local Sunucu Olarak Belirlenmesi

Sunucu seçeneği için konum belirleyiniz. Belirleyeceğiniz konum FortiLogger’ın kurulu olduğu sunucu üzerinde bulunacaktır. Örnek: (D:\5651_yedek) Denetle butonu ile sunucu adresini doğruladıktan sonra Kaydet/Seç butonuna basarak konumu kaydediniz. Son olarak Yedekleme Hizmetini Başlat butonuna basınız.

Logların İmzalanması

Varsayılan seçenek olarak Log İmzalama Açık gelecektir. Dilerseniz bu seçeneği kapatarak sadece yedekleme yapabilirsiniz. Yedekleme işlemi gün sonunda otomatik olarak yapılacaktır. Her bir cihaz için işlem sonuçlarını aynı sayfadan takip edebilirsiniz.

İmza Dosyalarının Denetlenmesi

İmzalanmış dosyaları denetlemek için İmzayı Denetle butonunu kullanabilirsiniz.

Başarılı İmza Doğrulama İşlemi

Dosya bütünlüğünün korunduğuna yönelik sonuç ekranda benzer şekilde belirtilecektir.


Log İmzalama İşlemleri Video


5651 Log İmzalama Kamu SM Zaman Damgası Self Signed İmzalama Günlük Yedekleme İmza Doğrulama