FortiGate Konfigürasyon Yedekleme 

FortiGate Konfigürasyon Yedekleme

FortiGate Konfigürasyon Yedekleme işleminin aktif hale gelebilmesi için lütfen öncelikle FortiGate API bağlantısını yapınız.

Önemli!

Konfigürasyon yedekleme hizmetinde hata almamak için Fortigate Api bağlantısını sağladığınız kullanıcı "Super_Admin" profiline sahip olması gerekmektedir. "Super_Admin" yetkileri dışında alınan konfigürasyon yedekleri, yetki kısıtı nedeni ile hatalı çalışabilir.

FortiGate Konfigürasyon Yedekleme özelliği sayesinde FortiGate cihazınızın belirlemiş olduğunuz zaman aralığı içerisinde konfigürasyon yedeğinin alınmasını sağlayabilrsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapınız:

SCP Protokolünün Etkinleştirilmesi
1
Konfigürasyon yedekleme işlemi için FortiGate global ayarlarında SCP (Secure Copy Protocol) protokolünü etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.
Yedekleme Ayarlarının Yapılması
2
Araçlar > Konfigürasyon Yedekle sayfasında, yedek almak istediğiniz cihazı seçiniz
"Yedekleme Aralığını Seçin" menüsünde "Zaman Aralığı" ve "Yedekleme Saati" tercihlerinizi belirtip "Kaydet/Seç" butonuna basınız. "Yedekeleme Hizmetini Başlat" butonuna tıklayarak yedekleme hizmetini başlatabilirsiniz.
Yedekleme hizmeti başladıktan sonra dilerseniz "Hemen Yedekle" butonu ile konfigürasyon yedeğini alabilirsiniz.
Konfigürasyon yedeklerini
görüntüleme
3
Yedeklenmiş konfigürasyonlar cihaz seçimi yaptığınızda tabloda görüntülenecektir. Davranış bölümünde konfigürasyon indirme ve silme işlemlerini yapabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=NlJJymSFY-A