FortiGate Konfigürasyon Yedekleme 

 

FortiGate Konfigürasyon Yedekleme işleminin aktif hale gelebilmesi için lütfen öncelikle FortiGate API bağlantısını yapınız.

Önemli !
Konfigürasyon yedekleme hizmetinde yedeğin eksiksiz alınabilmesi için Fortigate Api bağlantısını sağladığınız kullanıcı Super_Admin profiline sahip olması gerekmektedir. Super_Admin yetkileri dışında alınan konfigürasyon yedekleri, yetki kısıtı nedeni ile hatalı çalışacaktır.

FortiGate Konfigürasyon Yedekleme özelliği sayesinde FortiGate cihazınızın, belirlemiş olduğunuz zaman aralığı içerisinde konfigürasyon yedeğinin alınmasını sağlayabilrsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapınız:

1 - SCP Protokolünün Etkinleştirilmesi

Konfigürasyon yedekleme işlemi için FortiGate global ayarlarında SCP (Secure Copy Protocol) protokolünü etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

2 - Yedekleme Ayarlarının Yapılması

Araçlar > Konfigürasyon Yedekle sayfasında yedek almak istediğiniz cihazı seçiniz.

Yedekleme Aralığını Seçin menüsünde Zaman Aralığı ve Yedekleme Saati tercihlerinizi belirtip Kaydet/Seç butonuna basınız. Yedekeleme Hizmetini Başlat butonuna tıklayarak yedekleme hizmetini başlatabilirsiniz.

Yedekleme hizmeti başladıktan sonra dilerseniz Hemen Yedekle butonu ile konfigürasyon yedeğini alabilirsiniz.

3 - Konfigürasyon Yedeklerini Görüntüleme

Yedeklenmiş konfigürasyonlar cihaz seçimi yaptığınızda tabloda görüntülenecektir. Davranış bölümünde konfigürasyon indirme ve silme işlemlerini yapabilirsiniz.Konfigürasyon Yedekleme Videosu


FortiGate Konfigürasyon Dosyası Konfigürasyon Yedekleme Konfigürasyon Dışa Aktarma Fortigate Konfigürasyonunu Yedekleme