Hotspot Ayarları 


Önemli Not

Hotspot Modülü için FortiOS 6.0.0 ve üzeri FortiGate Firmware versiyonu önerilmektedir.

Hotspot Modülünde, açılabilecek olan kullanıcı hesaplarının sayısı, kullanılan FortiGate cihazınızın modeli ve performans değerleriyle sınırlıdır.

FortiLogger Hotspot Modülünü aktif hale getirmek için FortiLogger üzerinde Hotspot Ayarlarını ve FortiGate cihazınızda gerekli ayarları tamamlamanız gerekmektedir. Hotspot modülü FortiGate ile entegre çalışmaktadır. FortiLogger hotspot FortiAP veya diğer marka AP’ler ile çalışmaktadır.

1 - FortiLogger Hotspot Cihaz ve Grup Ayarları

FortiLogger Hotspot Modülü aynı anda birden fazla FortiGate cihazı ile çalışabilmektedir. Kayıtlı cihazlarınız için Hotspot entegrasyonu aşağıdaki şekilde yapılabilir:

1. Cihazınızı seçin.
2. Seçtiğiniz cihaz için daha sonra kullanmak üzere "Doğrulama Portalı" linki oluşacaktır.
3. FortiGate arayüzünde tanımlayacağınız hotspot kullanıcı grup adını tanımlayınız. Örnek Görsel
4. Grup türünü Misafir (Guest) olarak tanımlayın.
5. Başarılı giriş işlemi sonrası yönlendirilecek web sitesi girebilirsiniz. Sadece "Http" sayfalara yönelendirme yapabilirsiniz. Bu alana bilgi girmek zorunlu değildir.
6. Misafir Grup Sonlanma süresini tanımlayın. Bu süre, açılacak kullanıcıların aktif olacağı zaman aralığını belirtmektedir.Bu süre sonunda kullanıcının oturumu otomatik olarak düşürülecektir.


Kullandığınız AP cihazınıza göre aşağıdaki dökümanlara gözatabilirsiniz.

FortiGate – FortiAP konfigürasyon dökümanı
FortiGate – Diğer Marka AP konfigürasyon dökümanı

2 - Doğrulama Sayfası Ayarları

Hotspot doğrulama sayfasında Hotspot kullanıcılarının göreceği metinleri "TR" ve "EN" olarak ayarlayabilirsiniz.

Karşılama Metni, Açıklama Başlığı, Açıklama Metni alanlarını "TR" ve "EN" olarak doldurun. Bu alanlar boş bırakıldığında hotspot kullanıcılarına varsayılan karşılama metinleri gösterilecektir. Sözleşme metni alanını doldurmanız halinde kullanıcılara sözleşme alanı gösterilecek ve internet kullanımı için bu alanı onaylamaları gerekecektir. Bu alanı boş bırakabilirsiniz, boş bırakıldığı taktirde kullanıcılara sözleşme alanı gösterilmeyecektir.

Sayfanın altında bulunan "Kaydet ve Önizle" butonu ile doğrulama sayfasının önizlemesini yeni bir sekmede görebilirsiniz. Önizlemeyi görmekte sorun yaşıyorsanız tarayıcınızın pop-up izinlerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

3 - Doğrulama Türü Seçimi

Hotspot kullanıcıları için doğrulama işlemi 6 farklı şekilde yapılmaktadır.

TCKN İle Doğrulama

Bu seçenek seçildiğinde kullanıcılar TC Kimlik numarası, Ad, Soyad ve Doğum yılı bilgilerini girerek nüfus Müdürlüğü sistemi üzerinden doğrulanmaktadır. Ayrıca yabancı TC Kimlik doğrulaması(99 ile başlayan) yapılabilmektedir. Yabancı TC girildiğinde Nvi doğrulaması için doğum tarihi gün, ay, yıl şeklinde girilmesi gerekecektir. Bunun için gerekli alanlar açılacaktır. Kullancılar sistemde TC Kimlik numaraları ile gösterilecektir.

SMS İle Doğrulama


Not: Bu doğrulama türünü seçmeden önce SMS Ayarlarını yapmış olduğunuzdan emin olunuz.

SMS doğrulama işlemi kullanıcının girdiği cep numarasına gönderilen doğrulama kodunun girilmesi ile gerçekleştirilmektedir.
Hotspot kullanıcılarına gidecek SMS metni "SMS Şablonu" alanına girilerek tanımlanabilir. SMS şablonunda #CODE# alanının olması zorunludur. Bu alan doğrulama kodu için kullanılacaktır.
Kullanıcılar sistemde Cep Numarası, Ad ve Soyad ile gösterilecektir.

SMS ve TCKN İle Doğrulama


Not: Bu doğrulama türünü seçmeden önce SMS Ayarlarını yapmış olduğunuzdan emin olunuz.

SMS ve TC Kimlik numarası doğrulama işlemi kullanıcının girdiği cep numarasına gönderilen doğrulama kodunun ve geçerli TC kimlik numarasının girilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Hotspot kullanıcılarına gidecek SMS metni "SMS Şablonu" alanına girilerek tanımlanabilir. SMS şablonunda #CODE# alanının olması zorunludur. Bu alan doğrulama kodu için kullanılacaktır.
Kullanıcılar sistemde Cep Numarası,Ad ve Soyad ile gösterilecektir.

Captive Portal Doğrulaması

FortiGate tarafında tanımlanmış kullanıcılar CaptivePortal ile hotspot doğrulaması yapabilir.Kullanıcılar sistemde FortiGate kullanıcı adı ile gösterilecektir. Ayrıca Hotspot kullanıcıları sayfasından yeni Captive Portal kullanıcısı açabilirsiniz.

TCKN veya Captive Portal Doğrulama

Bu seçenek seçildiğinde kullanıcılar TC Kimlik numarası, Ad, Soyad ve Doğum yılı bilgilerini girerek nüfus Müdürlüğü sistemi üzerinden doğrulanmaktadır. Ayrıca yabancı TC Kimlik doğrulaması(99 ile başlayan) yapılabilmektedir. Yabancı TC girildiğinde Nvi doğrulaması için doğum tarihi gün, ay, yıl şeklinde girilmesi gerekecektir. Bunun için gerekli alanlar açılacaktır. Aynı zamanda FortiGate tarafında tanımlanmış kullanıcılar "Captive Portal ile oturum aç" butonuna tıklayarak CaptivePortal ile hotspot doğrulaması yapabilir.Kullanıcılar sistemde tercih edilen doğrulama yöntemine uygun olarak gösterilecektir. Ayrıca Hotspot kullanıcıları sayfasından yeni Captive Portal kullanıcısı açabilirsiniz.

SMS veya Captive Portal İle Doğrulama


Not: Bu doğrulama türünü seçmeden önce SMS Ayarlarını yapmış olduğunuzdan emin olunuz.

SMS doğrulama işlemi kullanıcının girdiği cep numarasına gönderilen doğrulama kodunun girilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Hotspot kullanıcılarına gidecek SMS metni "SMS Şablonu" alanına girilerek tanımlanabilir. SMS şablonunda #CODE# alanının olması zorunludur. Bu alan doğrulama kodu için kullanılacaktır.Ayrıca FortiGate tarafında tanımlanmış kullanıcılar "Captive Portal ile oturum aç" butonuna tıklayarak CaptivePortal ile hotspot doğrulaması yapabilir.Kullanıcılar sistemde tercih edilen doğrulama yöntemine uygun olarak gösterilecektir. Ayrıca Hotspot kullanıcıları sayfasından yeni Captive Portal kullanıcısı açabilirsiniz.

Gizli Kelime ile İki Faktörlü Doğrulama

Tanımladığınız hotspot’un üçüncü kişiler tarafından kullanımını engellemek için gizli kelime ile iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. Bu ayarı yaptığınızda doğrulama sayfasında kullanıcılara doğrulama seçeneğinin yanı sıra tanımlayacağınız gizli kelime de sorulacaktır.

Gizli kelimeyi etkinleştirmek için
1. "Gizli kelime ile iki faktörlü kimlik doğrulamayı aç" seçeneğini işaretleyin
2. Gizli kelimeyi tanımlayın.

Yönetici Onaylı Kimlik Doğrulama

Hotspot ayarları sayfasından Yönetici onaylı kimlik doğrulamayı aktif et seçeneği işaretlendiğinde "Captive Portal hariç" tüm yöntemlerde hiçbir Hotspot kullanıcısı tüm bilgileri doğru olarak doldurmasına rağmen internet bağlantısı sağlayamaz. Gerekli tüm adımlar başarılı olarak tamamlandığında, sistemde tanımlı mail adresiniz üzerinden veya Hotspot kullanıcıları sayfasından onay vermeniz gerekmektedir. Bu iki yöntemden herhangi birisi ile onay verdiğinizde kullanıcı internete başarılı bir şekilde çıkacaktır.Hotspot Genel Ayarlar   TCKN İle Doğrulama   SMS İle Doğrulama   Captive Portal İle Doğrulama   Gizli Kelime Doğrulama   Yönetici Onayı
Eklenme Tarihi
  •   21.02.2019