Genel Kullanım 

 

Raporlar log alma işleminden yaklaşık 1 saat sonra oluşmaya başlayacaktır. FortiLogger Bantgenişliği, Süre, İzleme, Güvenlik ve Oturum olarak 5 farklı türde 200'den fazla rapor üretmektedir. Raporları, Raporlar > Raporlar sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Not : Fortigate cihazı üzerinde güvenlik filtreleri açık değilse log üretilmeyecektir. FortiLogger'a bu tipte loglar gelmeyeceği için raporlar oluşmayacaktır. Raporların boş gelmesi durumlarında öncelikle filterelerinizi kontrol ediniz.

Genel Özellikler

1 - Cihaz Değiştirme ve Tarih Seçimi

Cihaz ve tarih seçimi için sayfanın sağ üst bölümünde bulunan cihaz ve tarih menülerini kullanabilirsiniz. Tarih filtreleme bölümündeki seçeneklere göre geçmişe dönük rapor alabilirsiniz.

2 - Rapor Türleri

FortiLogger Bantgenişliği, Süre, İzleme, Güvenlik ve Oturum olarak 5 farklı türde raporlar üretmektedir.

Bantgenişliği: Toplam veri kullanımını Upload ve Download bazında takip edip, inceleyebileceğiniz raporlardır. (kB, B, MB, GB, TB) Örneğin, bir kullanıcının hangi Web sitesinde ne kadar veri tükettiğini bu raporlar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Süre: Süre bazlı görebileceğiniz raporlardır. (Sa, Dk, Sn) Örneğin, VPN kullanıcılarınızın ne kadar süre VPN bağlantısı yaptığını bu raporlar üzerinden inceleyebilirsiniz.

İzleme: İzin verilen trafikleri takip edebileceğiniz raporlardır. (Dns, Dlp, E-Mail, Sistem) Örneğin, Fortigate cihazınıza başarılı veya başarısız girişleri bu raporlar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Güvenlik: Engellenmiş trafikleri takip edebileceğiniz raporlardır. (Kullanıcı, App, Web Dns, Dlp, E-Mail, Ips) Örneğin, IPS filtrenize takılmış zararlı bir trafiği bu raporlar üzerinden inceleyebilirsiniz.

Oturum: Oturum ve İstek sayılarını takip edebileceğiniz raporlardır. (Session, Request) Örneğin, bir Web sitesinde ne kadar session üretildiğini bu raporlar üzerinden inceleyebilirsiniz.

3 - Rapor Sonuçlarının Dışarı Aktarılması

İncelediğiniz raporu Pdf olarak dışarı aktarabilirsiniz. Bunun için tarih seçme alanının en başında bulunan PDF butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan pencereden isteğinize göre alanları değiştirdikten sonra İndir seçeneğini kullanarak Pdf raporu indirebilirsiniz.

Not: Pdf raporları oluşturulurken Google Chrome eklentisi kullanılmaktadır. Sorunsuz olarak Pdf raporu oluşturabilmeniz için Fortilogger'ın kurulu olduğu sunucuda Google Chrome kurulu olması gerekmektedir.

İncelediğiniz tüm raporlarda sayfa performansı ve düzeni açısından ilk 10 kayıt listelenir. Daha fazla kayıt görmek için bu alanı arttırabilir ve yandaki arama kutucuğunda herhangi bir kayıt arayabilirsiniz.


Rapor Kullanımı Video


Raporların Genel Kullanımı Rapor Özellikleris PFD Raporları Rapor Türleri